2007 Vessel Safety Check Awards

Vessel examiners honored

In 2007, USPS vessel examiners performed 34,085 vessel safety checks. For their dedication and service, the Vessel Safety Check Committee awards the following members, squadrons and districts national honors.


Top Squadrons

Top Districts

Jones Beach (D⁄3)

District 3

Kentucky Lake (D⁄24)

District 11

Saybrook (D⁄1)

District 1

Titusville (D⁄23)

District 23

Lower Columbia (D⁄32)

District 20

Millennium Club

(1,000 or more total VSCs in a single year)

John R. Robinson (3rd year)

Saybrook (D/1)

Robert D. Holub (6th year)

Jones Beach (D/3)

Tish J. Cullen

Las Vegas (D/13)

Century Club

(100 or more total VSCs in a single year)

District

Name

Squadron

VSCs

1

John R. Robinson (5th year)

Saybrook

1,571

1

Peter J. Porrazzo (5th year)

Lake Candlewood

260

2

Donald L. Wilson (5th year)

Lake Candlewood

165

3

Robert D. Holub (6th year)

Jones Beach

2,500

3

Angelo V. Giovanniello (2nd year)

Great South Bay

101

4

Catherine J. Early (3rd year)

Raritan Bay

154

6

Marshall R. Shear (3rd year)

Iroquois

197

7

Robert E. Mosey (5th year)

Akron

186

7

Robert A. Ball (5th year)

Akron

148

7

Kenneth B. Campbell (3rd year)

South Hills

137

7

Michael A. Siwek (4th year)

Mansfield

108

8

Joseph F. Leitz (7th year)

Vero Beach

114

8

Marjorie Baraff (5th year)

Biscayne Bay

102

9

Diane Michele Dawes (2nd year)

Detroit

215

10

Thomas F. Rossini (5th year)

Duluth

206

10

Phil A. Good Jr.

Door County

105

13

Tish J. Cullen (6th year)

Las Vegas

211

16

Viki L. Sharp (2nd year)

Olympia

132

20

Lawrence G. Stoll (4th year)

Calumet

162

20

Bill F. Erdmann

Racine

110

22

James W. Cooke Jr. (4th year)

Fort Myers

402

22

Kimberly O’Gorman (5th year)

Venice

386

22

J. Duggan Jordan Jr. (2nd year)

Crystal River

188

22

Peter H. Ward

Crystal River

107

22

Frederic J. Gurr

Fort Myers

107

23

Matthew W. Bandilla (5th year)

Titusville

160

23

Karen Marie Andros (4th year)

Titusville

158

23

Bobby J. Bray (2nd year)

Daytona Beach

149

23

Rod Niemann

Ocala

106

24

James H. Elwood

Kentucky Lake

208

24

William G. Schultz

Cincinnati

100

27

Milton B. Whann (3rd year)

Shallotte River

316

27

William S. Halkovitch

Shallotte River

115

28

Wesley S. Heusser (2nd year)

Balboa

296

29

Mary Kathryn Nesser (4th year)

Port Clinton

150

29

Dennis D. Ladd (4th year)

Port Clinton

127

32

David T. Wilson

Lower Columbia

193

33

Juan Rivera (5th year)

San Juan

141

2007 Vessel Safety Check Squadron Honor Roll

(at least 10 percent of membership certified as vessel examiners
and perform enough VSCs to equal or exceed its membership)

District 2

Sacandaga

 

District 5

Hampton Roads
Kent Narrows
Mid-Potomac
Nansemond River
Northern Neck
Ocean City
Patuxent River
Potomac River
Smith Mountain Lake
Virginia Beach

 

District 6

Hamburg
Iroquois
Ithaca

 

District 7

South Hills

 

District 9

Detroit
Mount Clemens
Muskegon
Port Huron
Sable Point
Saginaw Bay
St. Clair Shores

 

District 10

Central Wisconsin
Door County
Hiawatha Valley
Oshkosh

District 11

Erie
Kinzua
Mosquito Lake
New Castle
Youngstown

 

District 14

Greenwich Bay

 

District l6

Bremerton
Olympia

 

District 17

Johnson City

 

District 19

Lakes Region

 

District 20

Calumet
Chain-O-Lakes
Decatur
Illiana
Illinois Valley
Land of Lincoln

 

District 21

Austin
Houston
San Antonio

 

District 22

Apollo Beach
Crystal River
Venice

District 23

Daytona Beach
Harris Chain
Ocala
Titusville

 

District 24

Wabash Valley

 

District 26

Golden Corner Lakes
Lake Hartwell

 

District 27

Cape Fear
Fort Macon
New River
Shallotte River

 

District 29

Port Clinton

 

District 30

Waterloo

 

District 31

Grand Lake

 

District 33

Carolina